CELE TRENINGOWE


































SIŁA
Inaczej nazwana też siłą bezwzględną – czyli maksymalna siła jaką osiąga dana osoba aby podnieść jak największy ciężar. Najlepszym przykładem dyscypliny w jakiej wykorzystywana jest siła absolutna to trójbój siłowy. Trening pod budowę siły absolutnej musi spełniać określone parametry:
  • Niewielka objętość głównych ćwiczeń – od 4 do 6 serii
  • Zakres powtórzeń od 1 do 5
  • Praca na 80-90% 1RM (1 Rep Max – Maksymalny ciężar na 1 powtórzenie)
  • Obciążenia w treningu wynoszące od 90 do 100% stosuje się w krótkich okresach czasu w tzw. Peak Weak. To moment, w którym sprawdzasz swoje maksymalne ciężary i starasz się wyśrubować swój wynik. Zbyt długi trening w tym zakresie procentowym prawdopodobnie wypali Twój układ nerwowy.


























  • MOC
    Czym jest Moc w treningu siłowym? To umiejętność wygenerowania maksymalnego napięcia mięśniowego, w krótkiej jednostce czasu do podniesienia maksymalnego ciężaru. Przykładem dyscypliny sportowej, która bazuje na treningu mocy jest dwubój olimpijski. Budowanie mocy w treningu odbywa się wtedy gdy:
  • Pracujesz na obciążeniu od 70 do 90% 1RM
  • Poruszasz się w zakresach powtórzeń od 1 do 3
  • Wykonujesz od 3 do 5 serii głównego ćwiczenia






































  • HIPERTROFIA
    Hipertrofia to zjawisko powiększania się włókien mięśniowych i wzrost objętości glikogenu w mięśniach, który powoduje efekt tzw. pompy mięśniowej.
      a) Funkcjonalna
    W przypadku Hipertrofii Funkcjonalnej w mniejszym stopniu zachodzi zwiększenie objętości tkanki mięśniowej, ale za to dochodzi również do wzrostu siły mięśni. Przyjmuje się, że aby osiągnąć hipertrofię funkcjonalną trzeba poruszać się w zakresach od 6 do 8 powtórzeń na zwiększonej objętości treningowej–zakres serii od 6 do 10.
      b) Niefunkcjonalna
    Hipertrofia Niefunkcjonalna nie zbuduje siły mięśniowej, poprawi jedynie wytrzymałość mięśnia. W tym wypadku praca odbywa się na zakresie od 9 do 12 powtórzeń na przestrzeni 3-5 serii.


























    WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA
    Wytrzymałość siłowa to zdolność do wysiłku fizycznego na określonej intensywności w określonej jednostce czasu bez znacznego obniżenia jego skuteczności (czyli np. na tym samym obciążeniu).
    Nad wytrzymałością siłową pracuje się w zakresie od 13 do 20 powtórzeń na przestrzeni 3-5 serii.